مگ می | MagMe
whats-the-difference-between-halogen-xenon-headlights
بازدید 451
مگ می تیم 647 روز پیش
بدون دیدگاه

تفاوت بین چراغ های هالوژن (Halogen) و زنون (Xenon) چیست؟

آیا می دانید تفاوت بین این دو نوع چراغ های جلو چیست؟ در این مقاله تفاوت بین چراغ های هالوژنی و زنون آورده شده است.

امروزه خودروها به انواع مختلفی از چراغ‌های جلو مجهز شده‌اند و همین امر باعث می‌شود که شما با عبور خودرو های روبرو کور شوید. معمولاً تولیدکنندگان از لامپ های هالوژن یا لامپ های زنون استفاده می کنند که به شدت متفاوت هستند. از طراحی تا ترکیب آن، در اینجا تفاوت های چراغ های جلو هالوژن و زنون بیان شده است.

چراغ های هالوژنی چگونه کار می کنند؟

چراغ های جلو هالوژن به دلیل طراحی ساده و اجزای ارزان قیمت رایج هستند. اصطلاح “هالوژن” نشان دهنده گروهی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی، به ویژه گروه 7 است.

درون یک لامپ هالوژنی یک رشته تنگستن و گاز هالوژن وجود دارد. همانطور که تنگستن رشته را می سوزاند، دوباره در لامپ شما رسوب می کند. از آنجایی که برای ایجاد یک واکنش تعادلی، باید در دمای بالا کار کنند، لامپ ها باید شیشه ای ضخیم یا کوارتز ذوب شده باشند.

معمولاً افراد بدون اطلاع از خطرات انجام این کار، لامپ های هالوژنی خود را با لامپ های LED جایگزین می کنند. با توجه به ساخت محفظه های هالوژن، لامپ های LED نور را به طور ناهموار پخش می کنند. این نه تنها ناامن است، بلکه اصلا توصیه نمی شود، زیرا آنها خودرو های روبرو و رانندگان اطراف را کور می کنند.

چراغ های زنون چگونه کار می کنند؟

زنون مانند همتای خود در جدول تناوبی به عنوان گاز نجیب ظاهر می شود. چراغ های جلو زنون به عنوان HID (تخلیه با شدت بالا) نیز شناخته می شوند. لامپ زنون شبیه یک لوله شیشه ای حاوی گاز زنون در فشار بالا یا پایین است. هنگامی که جریان الکتریکی به الکترودها برخورد می کند، باعث شکافتن اتم های گاز زنون می شود.

در چراغ جلو زنون، جریان الکتریکی از یک بالاست (ballast) اختصاصی عبور می کند که وظیفه تقویت جریان الکتریکی از وسیله نقلیه شما را بر عهده دارد. یک لامپ زنون برای روشن شدن در ابتدا به قدرت زیادی نیاز دارد، اگرچه آنها بسیار کارآمدتر از هالوژن هستند که گاهی فعالند.

مزایا و معایب چراغ های هالوژن و زنون

اگرچه چراغ‌های جلو هالوژن و زنون برای یک هدف کار می‌کنند، اما در نحوه عملکرد، آنها تفاوت زیادی دارند. به همین دلیل، هر دو سبک چراغ های جلو دارای مزایا و معایبی هستند. در اینجا برخی از مزایا و معایب هر دو نوع چراغ جلو آورده شده است.

مزایای چراغ های جلو به سبک هالوژن

تصویری از چراغ های جلو به سبک هالوژن فورد

قیمت چراغ های هالوژن و زنون به دلیل نحوه ساخت هر چراغ، کاملاً متفاوت است. هالوژن‌ها از همه جنبه‌ها ارزان‌تر هستند، و به همین دلیل آنها را بسیار محبوب مصرف‌کننده می‌کند. از آنجایی که چراغ‌های جلو هالوژن به تجهیزات زیادی مانند همتایان خود نیاز ندارند، اجزای کمتری برای خراب شدن دارند.

معایب چراغ های هالوژنی

با وجود قیمت ارزان‌تر از چراغ‌های زنون، چراغ‌های جلوی هالوژن همچنان روشنایی کافی را بدون ضربه زدن به کیف پول شما ارائه می‌کنند. با این حال، به دلیل طراحی ارزان‌تر، نور ساطع شده از چراغ‌های جلوی شما به اندازه چراغ‌های زنون واضح یا دقیق نخواهد بود.

مزایای چراغ های جلو به سبک زنون

تصویر چراغ زنون مزدا

با توجه به کیفیت ساخت بالاتر، چراغ های زنون نورپردازی غنی را حتی در تاریک ترین شب ها ارائه می دهند. این نوع چراغ ها بهترین نور را ارائه می دهند و معمولاً در وسایل نقلیه رده بالاتر یافت می شوند.

معایب چراغ های جلو به سبک زنون

با وجود رنگ‌های غنی، نورپردازی زنون معمولاً نسبت به نورپردازی هالوژن سنتی، به کمی کار بیشتری نیاز دارد. این به این دلیل است که روشنایی زنون در ابتدا به مقدار زیادی ولتاژ برای روشن شدن نیاز دارد، اگرچه پس از فعال شدن، انرژی بسیار کارآمدتری دارند.

به دلیل این عوامل، نورپردازی زنون گرانتر از نورپردازی هالوژن است.

چراغ های هالوژنی در مقابل چراغ های زنون

چراغ های جلو هالوژن و زنون هر دو دارای مزایایی هستند که یکی را جذاب تر از دیگری می کند. چه بخواهید جایگزین های ارزان تری داشته باشید یا نورپردازی قوی تری، این گزینه ها در دسترس هستند. این به معنای قرار دادن لامپ های LED در محفظه هالوژن نیست زیرا نمی توانند نور را به درستی پخش کنند. درعوض، خودرو هایی که در رو به رو قرار دارند را با مشکل بینایی مواجه می کنند و تأثیر نور بیشتر چراغ‌های LED شما را خنثی می‌کند.

برچسب‌ها:,

بخش تبلیغات

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *