مگ می | MagMe
windows-8-1-end-reason
بازدید 1663
مگ می تیم 646 روز پیش
بدون دیدگاه

چرا مایکروسافت به پشتیبانی از ویندوز 8.1 پایان می دهد؟

ویندوز 8.1 رو به پایان خود است، اما چرا مایکروسافت پشتیبانی از آن را قطع کرد و چقدر زمان برای سیستم عامل باقی مانده است؟

دوران ویندوز 8 به تدریج رو به پایان است. این غول فناوری مستقر در ردموند در ژانویه 2016 به پشتیبانی از ویندوز 8 پایان داد و اخیراً اعلام کرد که اکنون به پشتیبانی از برادر بزرگتر خود، ویندوز 8.1 پایان می دهد.

ویندوز 8.1 تجربه کاربری پایدارتری را ارائه کرد و نسبت به ویندوز 8 پیشرفتی داشت. اما، درست مانند هر محصول ویندوز، سرنوشت آن پایان یافت. برای اینکه بدانید چه زمانی عمر آن تمام می‌شود، چرا تمام می‌شود و چه معنایی برای کاربران دارد، مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

چه زمانی پشتیبانی از ویندوز 8.1 به پایان می رسد؟

پشتیبانی از ویندوز 8.1 در 10 ژانویه 2023 (20 دی ماه 1401) به پایان می رسد. مدت کوتاهی پس از خداحافظی با Windows Explorer، مایکروسافت تاریخ پایان پشتیبانی از نسخه ویندوز 8.1 را اعلام کرد که حدود 5 ماه دیگر خواهد بود. این شرکت همچنین اعلام کرد که کاربران از ماه جولای یک اعلان به روز رسانی ویندوز 8.1 را مشاهده خواهند کرد تا از پایان پشتیبانی مایکروسافت مطلع شوند.

به این ترتیب، کاربران ویندوز 8.1 باید تصمیم بگیرند که چه کاری را به سرعت قبل از پایان تاریخ پشتیبانی آن انجام دهند. این کمک می کند تا هنگام ارتقاء به نسخه جدید ویندوز یا تغییر به یک سیستم عامل جایگزین مانند macOS یا Linux از تعداد زیادی شرایط نامطلوب جلوگیری کنید.

همچنین مطالعه کنید :  سوالات متداول OneNote: پاسخ به سؤالات شما

چرا پشتیبانی از ویندوز 8.1 به پایان می رسد؟

علامت سوال در دست چوبی

مایکروسافت تصمیم گرفت به دلیل نقص رابط کاربری، پشتیبانی از نسخه ویندوز 8.1 را پایان دهد. علاوه بر این، غول فناوری می‌خواهد زمان بیشتری را روی ارائه یک محیط پایدارتر برای کاربرانش با ویندوز 10 و 11 متمرکز کند.

مایکروسافت به دلیل طراحی رابط کاربری اول برای موبایل در انتشار ویندوز 8 خود در سال 2012 با انتقاد مواجه شد. این شرکت سپس نسخه ویندوز 8.1 را با طراحی رابط کاربری دسکتاپ برای رفع این مشکلات منتشر کرد.

اگرچه ویندوز 8.1 تجربه کاربری بهتری را ارائه کرد، اما اکثر مشکلات رابط کاربری را به طور کامل حل نکرد. به این ترتیب، مایکروسافت برای رفع محدودیت های رابط کاربری خود و جذب کاربرانی که قبلاً ویندوز را برای سیستم عامل های جایگزین رها کرده بودند، به نسخه جدیدتری نیاز داشت.

برای این منظور، مایکروسافت نسخه های جدیدتری از ویندوز (10 و 11) را منتشر کرد که با ترکیب ویژگی های موبایل و دسکتاپ، تجربه رابط کاربری بهتری را ارائه می دهد.

علیرغم تمایل آنها برای دادن فرصت به ویندوز 8.1، بسیاری از کاربران با رایانه خود دچار مشکل شدند و به نسخه های جدیدتر ویندوز ارتقا پیدا کردند. در نتیجه، مایکروسافت بالاخره تصمیم گرفت پشتیبانی از ویندوز 8.1 را متوقف کند.

همچنین مطالعه کنید:
۹ دلیل مهمی که چرا نباید به ویندوز ۱۱ مهاجرت کنید

پایان برای کاربران ویندوز 8.1 به چه معناست؟

Man thinking with PC on his lap

مایکروسافت با پایان دادن به پشتیبانی از سیستم عامل ویندوز 8.1، سیگنال واضحی را به کاربران ویندوز 8.1 ارسال کرده است. افرادی که هنوز از 8.1 استفاده می کنند باید به سرعت تصمیم بگیرند که آیا به نسخه جدیدتر ویندوز ارتقا دهند یا به یک سیستم عامل جایگزین مانند macOS یا Linux تغییر دهند.

همچنین مطالعه کنید :  نحوه فعال سازی System Protection برای درایو ها در ویندوز 11

پس از 10 ژانویه 2023، کاربران ویندوز 8.1 دیگر به‌روزرسانی‌های امنیتی و سایر به‌روزرسانی‌های مرتبط را از مایکروسافت دریافت نخواهند کرد. ممکن است همچنان بتوانید بدون پشتیبانی از آن استفاده کنید، اما بهره وری شما احتمالاً در یک محیط ناامن آسیب خواهد دید. علاوه بر این، برنامه های حیاتی مایکروسافت دیگر در ویندوز 8.1 پشتیبانی نخواهند شد.

کدام برنامه های مایکروسافت دیگر از ویندوز 8.1 پشتیبانی نمی کنند؟

پس از پایان پشتیبانی، Microsoft 365 و سایر نسخه‌های آفیس دیگر بر روی Windows 8.1 پشتیبانی نخواهند شد، طبق سیاست چرخه زندگی مدرن مایکروسافت. اگر همچنان از Microsoft 365 در ویندوز 8.1 استفاده می‌کنید، دیگر به‌روزرسانی‌های برنامه آفیس، از جمله ویژگی‌ها، رفع اشکال‌ها و سایر به‌روزرسانی‌های ایمنی حریم خصوصی را دریافت نخواهید کرد.

نسخه‌های غیر اشتراکی Office، مانند Office Home & Student، Office Home & Business، و Office Professional Plus، تحت خط‌مشی چرخه عمر ثابت همچنان پشتیبانی خواهند شد. با این حال، ویندوز 8.1 دیگر به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت نمی‌کند و این برنامه‌ها را در برابر تهدیدات امنیتی آسیب‌پذیر می‌کند.

علاوه بر این، مایکروسافت پس از 10 ژانویه 2023 دیگر برنامه به‌روزرسانی امنیتی توسعه‌یافته (ESU) را برای ویندوز 8.1 ارائه نخواهد کرد. در نتیجه، استفاده مداوم از ویندوز 8.1 ممکن است خطرات امنیتی را افزایش دهد یا بر توانایی آن در انجام تعهدات تأثیر بگذارد.

به این ترتیب، به کاربران ویندوز 8.1 اکیدا توصیه می شود که به ویندوز 10 یا 11 ارتقا دهند تا در آینده از مشکلات عملکرد و تجربه مشکلات کاربری جلوگیری کنند.

زمان ارتقا فرا رسیده است

اگر کاربری از قبل، از ویندوز 8.1 استفاده می‌کند، مایکروسافت توصیه می‌کند که به نسخه جدیدتر ویندوز 10 یا 11 ارتقا دهد. به‌روزرسانی به سیسستم عامل ویندوز 11 اکیداً توصیه می‌شود. با این حال، مایکروسافت اعلام کرده است که اکثر رایانه های شخصی ویندوز 8.1 به دلیل محدودیت های سخت افزاری با نسخه های ویندوز 11 سازگار نخواهند بود.

همچنین مطالعه کنید :  آیا می توان سافاری (Safari) را در ویندوز نصب کرد؟ + آموزش نصب

بهترین گزینه برای کاربران ویندوز 8.1 این است که یک رایانه جدید با نسخه های از پیش نصب شده ویندوز 11 تهیه کنند. از طرف دیگر، کاربران می توانند به نسخه های ویندوز 10 مهاجرت کنند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که مایکروسافت پشتیبانی خود را از ویندوز 10 در اکتبر 2025 به پایان خواهد رساند.

بخش تبلیغات

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *